четверг, 22 апреля 2021 г.

Природознавство – 4 -А клас

 П'ятниця  23.04.2021

Тема: Перевір себе. Грунт

1.     Діти, ви добре попрацювали над розділом «Водойми України», працювали з атласом і контурною картою, готували повідомлення та проекти, малюнки про охорону водойм. Перевірте свої знання

-         Усно виберіть варіант відповіді

Тестування

1. Місце, де починається річка, називається:

а) притокою;

б) руслом;

в) витоком.

2. Заглиблення, яким тече річка, називається:

а) гирлом;

б) руслом;

в) притокою.

3. Частиною океану є:

а) річка;

б) озеро;

в) море.

4. Які річки протікають територією України?

а) Нева;

б) Дністер;

в) Дніпро.

5. Які водойми називають штучними?

а) Водосховище;

б) озеро;

в) море.

6. Морська вода непридатна для пиття, тому що:

а) вона холодна;

б) у ній розчинено багато солей;

в) вона брудна.

 Зробіть самоперевірка тесту  за ключем.

Ключ: 1в; 2б; 3в; 4б-в; 5а; 6б.

Оцініть свою роботу в балах. Правильна відповідь оцінюється двома балами.

-         Сьогодні розглянемо нову тему «Грунт»

Перегляньте відео урок

 

— Назвіть основну властивість ґрунту. (Родючість)

— Від чого залежить родючість? (Від кількості перегною)

— Від чого залежить колір ґрунту? (Від кількості перегною. Чим більше пе­регною, тим родючіший ґрунт.) Від кількості перегною залежать типи ґрунтів.

— Який ґрунт найродючіший?

— Чорноземні ґрунти — одне з багатств нашої країни. У них найбільша кількість перегною, вони найродючіші. Чорноземний ґрунт рихлий, темний, у ньому багато вологи і повітря. На чорноземних ґрунтах вирощують ви­сокі врожаї кращих сортів пшениці, соняшнику, цукрового буряка та інших цінних культур. Чорноземні ґрунти переважають у зоні степів. Під час Ве­ликої Вітчизняної війни німці вивозили український чорнозем до Німеччини, оскільки там ґрунт не такий родючий.

Існує безліч видів ґрунтів, але не всі із них придатні до землеробства.

Піщані ґрунти добре пропускають воду, швидше прогріваються навесні і промерзають узимку. Вони майже не затримують вологи і корисних речовин і вважаються бідними. Глинисті ґрунти можуть сприяти застою води, довше прогріваються навесні і довше не промерзають з настанням холодів. Разом із тим глинисті ґрунти затримують добрива і корисні речовини, забезпечуючи ви­соку родючість.

У багатьох із вас є город. Розкажіть, що ви робите, щоб ґрунт був родю­чішим? (Перекопуємо, розпушуємо, поливаємо, удобрюємо.)

— Правильно, все це робить ґрунт на вашому городі плодороднішим і під­вищує врожай. За ґрунтом потрібно правильно доглядати. Він потребує дбай­ливого ставлення. Якщо ґрунт виснажується, йому слід дати відпочити. Лю­дина до кінця не може відновити ґрунт ані добривами, ані оброблянням. Ґрунт може відновити сама природа, причому дуже повільно: за 250–300 років — 1 см, 20 см — за 5–6 тис. років. Зате зруйнувати ґрунт можна швидко впро­довж 1 року.

— Що руйнує ґрунт? Вода, вітер, вирубування лісів, будівництво доріг, бу­динків, надмірне використання отрутохімікатів і добрив. Якщо вносити отру­тохімікати більше норми, вони накопичуються в ґрунті, забруднюють його. У результаті цього гинуть черв’яки, личинки комах, мікроби, без яких ґрунт утрачає родючість.

— Як запобігти руйнуванню ґрунтів? Висаджувати лісові смуги, пра­вильно відкривати ґрунт на схилах, проводити снігозатримання, помірно ви­користовувати добрива й отрутохімікати тощо.

Люди повинні оберігати повітря і водойми від забруднення, рослини і тварин — від знищення. А чи є небезпека для ґрунту? Чи потрібно його обері­гати?

 Завдання для дистанційного навчання

Прочитати параграф «Грунт» за підручником та передивіться презентацію



Комментариев нет:

Отправить комментарий